avižos ir benzinas: kas pigiau?

šiandien bėgiojau mieste. bėgdamas pro circle k kainų stulpą pamačiau, kad tiek benzino, tiek dyzelino kainos perkopė 1.3 euro ribą. pagalvojau:

o, kokie brangūs degalai.

kadangi bėgimas truko beveik dvi su puse valandos, turėjau labai daug laiko apmąstymams. ėmiau skaičiuoti ir vertinti, kiek brangūs yra degalai iš tikrųjų. sumaniau, kad būtų įdomu benzino kainą palyginti su avižų kaina ir išsiaiškinti, kas yra brangiau.

palyginti su avižom todėl, kad avižos yra maistas, kurio didžiąją dalį sudaro angliavandeniai. pastarieji, kaip žinia, yra vienas iš žmogaus organizmo energijos šaltinių. kitaip tariant, avižos yra degalai kūnui.

prielaidos

skaičiavimai buvo labai preliminarūs, paremti vidutiniškom reikšmėm ir tam tikromis prielaidomis. taigi, visas jas išvardinsiu čia:

 • automobilis yra benzininis.
 • automobilio degalų sąnaudos yra 10l/100km.
 • į ne su degalais susijusias automobilio eksploatacijos išlaidas neatsižvelgiama.
 • žmogaus masė yra 90kg.
 • žmogaus vidutinis ėjimo greitis yra 5km/h.
 • 90kg masės žmogus per valandą eidamas 5km/h greičiu sudegina vidutiniškai 370kcal.
 • benzino kaina yra 1.35 eur/l.
 • avižų kaina yra 0.52 eur/400g arba 0.13 eur/100g.
 • avižų maistinė vertė yra 400kcal/100g
 • žmogus eidamas visą sunaudotą energiją gauna tiesiogiai iš avižų, o ne iš kitų valgytų produktų ar organizme esančių riebalų ar glikogeno atsargų.

skaičiavimai

pabandžiau įvertinti, kiek kainuoja automobiliu nuvažiuoti vieną kilometrą mieste. jeigu įveikdamas 100km automobilis sunaudoja 10l degalų, tai nuvažiuoti 1km jam prireiks 0.1l benzino.

0.1l x 1.35eur/l = 0.135eur

tokio degalų kiekio kaina, kaip matome, yra trylika su puse cento.

lygiai taip pat pabandžiau paskaičiuoti, kiek kainuoja žmogui gauti energijos vienam kilometrui nueiti. remdamasis prielaidomis įvertinau, kad vieną kilometrą žmogus eis 12 minučių arba 0.2 valandos. kadangi per valandą jis sudegina 370kcal, tai per 0.2 valandos jis sudegins:

370kcal/h x 0.2h = 74kcal

dabar reikia atsakyti į klausimą, kiek avižų reikia suvalgyti norint gauti 74kcal. kadangi 100g avižų turi 400kcal, tai norėdamas gauti 74kcal žmogus turės suvartoti

(74kcal / 400kcal) x 100g = 18.5g

18.5g avižų. šis niekingai mažas avižų žiupsnelis žmogui atsieis

(18.5g / 100g) x 0.13eur = 0.02405eur

viso labo du sveikus ir keturias dešimtąsias cento.

taigi, turime rezultatus:

 • 1km automobiliu kainuos 13.5 cento.
 • 1km pėsčiomis kainuos 2.4 cento.

taigi, skaičiai rodo, kad avižos, kaip degalai žmogui, yra daugiau nei penkis kartus pigesnės už benziną, kaip degalus automobiliams.

alternatyvios sąnaudos

aišku, kad nereikėtų pamiršti ir laiko sąnaudų. skaičiavimų rezultatas atrodo vienareikšmiškas tol, kol kalbama apie kelių kilometrų įveikimą. jeigu, tarkime, norėtume įveikti 100km, tai automobiliu tą padaryti kainuotų 13.5eur, o pėsčiomis – 2.4eur.

tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad automobiliu 100km įveikti galime per valandą, o pėsčiomis eisime 20 valandų. per tas 19 valandų galima daug ką nuveikti. todėl nustačius 19 valandų vertę (kad ir) eurais, pasidaro akivaizdu, kad benzinas, net ir būdamas brangesnis, bendrai atsieis gerokai pigiau, negu avižos.

kitaip yra, kai reikia įveikti 1-5km atstumą mieste. šiuo atveju laiko skirtumas nėra toks milžiniškas. todėl šiuo atveju manau, kad net ir įtraukus alternatyviąsias sąnaudas, avižos yra pigesnės už benziną.

išvados

taigi, pavyko sau pačiam atsakyti į klausimą apie tai, kas yra pigiau. neatsižvelgiant į laiko sąnaudas, avižos yra pigesnės už benziną. įtraukiant ir laiką gaunamas dvejopas rezultatas: trumpoms distancijoms (1-5km) avižos yra pigesnės, ilgesnėms (>5km) – benzinas.

šis įrašas yra pavyzdys, kas pradeda darytis galvoje ilgų bėgimų metu. ir kokių tik nesąmonių aš neprisigalvoju jų metu, kai tampa nuobodu.

remigijus

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.