5 netrivialūs būdai, padėsiantys laikytis mitybos plano

kai žmogus staiga sugalvoja pakeisti savo mitybos įpročius norėdamas pasiekti vienokį ar kitokį tikslą, atsiranda daug įvairių klausimų. jį užgriūna lavina informacijos apie įvairius būdus, strategijas bei dietas, kurios turėtų padėti pasiekti savo. dar blogiau – jį užgriūna krūvos įvairių sutrumpinimų, kurie neveikia ir už kuriuos informacijos neturintys žmonės dažnai sumoka nemenkas sumas eurų ir būna apgauti. nepaisant visų šių nepatogumų, ne išsirinkti strategiją, o laikytis jos yra sunkiausia šio proceso dalis.

taigi, šiame įraše pasidalinsiu keliais patarimais, kurie man pačiam labai padeda laikytis savo užsibrėžtų tikslų ir maitintis taip, kaip reikia, o ne taip, kaip galbūt norėtų mano išlepusios smegenys.

1. konkretaus tikslo nusistatymas

visų pirma reikėtų atsisėsti, pagalvoti ir konkrečiai nuspręsti, koks yra svarbiausias tikslas, kurio norima pasiekti. tai yra ypatingai svarbu, nes nuo nustatyto tikslo priklausys tai, kaip esančius mitybos įpročius teks koreguoti. todėl labai sveika prieš pradedant yra iki galo išsiaiškinti ir pasakyti sau, ko siekiama iš savo organizmo. popieriaus lapas ir užrašas

“mano tikslas yra atsikratyti nereikalingo svorio“

arba

“mano tikslas yra priaugti šiek tiek raumeninės masės bei sustiprėti“

jame yra puiki pradžia. tai iš karto nukreips tam tikra linkme ir savaime apeliuos į tam tikrus fundamentalius pagrindus, susijusius su organizmo veikla. šalia iškelto tikslo reikėtų ir išsivardinti sau priežastis, kodėl norima atlikti vienokį ar kitokį pokytį. nepatariu grįsti jo kitų žmonių nuomone ar populiarių įvaizdžių vaikymusi. momentais, kai bus sunku, visa tai praras prasmę ir žmogus liks vienas su savo asmeniniu sizifo akmeniu ir be jokio supratimo, kodėl tą rutulį ridena. o tai yra stiprus psichologinis smūgis periodais, kai užgriūna sunkumai.

taip pat reikėtų iš karto įsisavinti faktą, kad iškeltas tikslas nebus pasiektas per stebuklingai trumpą laiką ir su stebuklingai mažu kiekiu įdėtų pastangų. nėra jokių magiškų fat burnerių, gėrimukų ar obuolių sultyčių, kurie degina riebalusnet ir periodiškai susileisdami į sėdimąją kelis švirkštus farmakologinių stebuklų vis tiek turėsite nemenkai paplušėti salėje, norėdami matyti pokytį: raumenys neauga sėdint ant sofos. reikėtų suprasti, kad tai bus ilgas ir nuoseklus darbas, o ne sėkmės per naktį istorija.

kodėl aš taip sureikšminu tikslo turėjimą ir pastovumą kalbėdamas apie gebėjimą laikytis mitybos plano? todėl, kad pastovus konkretaus ir pagrįsto tikslo turėjimas galvoje gerokai palengvina sunkumus, kurie neišvengiamai užgriūna imantis priemonių tam tikslui įgyvendinti.

2. tikslo įvertinimas

visi puikiai žino posakį, kuriuo patariama neužsibrėžti padaryti daugiau, negu yra įmanoma.

nešok aukščiau bambos.

tačiau aš su tuo nesutinku. aš manau, kad jeigu žmogus turi ambicijų, jis turi šokti ne tik aukščiau bambos, bet ir aukščiau galvos visų tų, kurie sako jam priešingai. taip, keldami sau per didelius tikslus žmonės žymiai dažniau suklumpa, nes neįvertina, kiek daug pastangų reikės įdėti. tačiau tai nereiškia, kad būtent jūsų ir būtent šiandien sugalvotas planas yra neįmanomas. yra vienas labai paprastas ir aiškus dėsningumas:

rezultatas yra tiesiogiai proporcingas pastangoms.

toli gražu ne visur tai veikia. tačiau aš labai džiaugiuosi, kad būtent mitybos ir sporto srityje yra būtent taip. niekas negali nusipirkti galimybės įveikti maratoną, paveldėti galimybę pakelti 200 kilogramų ar išsinuomoti gerą sveikatą porai savaičių. visa tai ateina per kiekvieno individualiai dedamas pastangas. tačiau nereikia pamiršti, kad norėdamas gauti rezultatą, kuris bus gerokai aukštesnis už vidutinį, žmogus atitinkamai turės įdėti pastangas, kurios bus gerokai didesnės už vidutinio individo įdedamas pastangas. mes patys esame atsakingi už savo veiksmus. todėl jeigu norite šokti aukščiau bambos – šokite. tik prisiminkite, kad gali tekti šokti penkis tūkstančius kartų ir praleisti kelis penktadieninius vakarėlius, kai jūsų draugai tuo metu šėls mieste.

3. pagrindų įsisavinimas

taigi, kai jau suformuluotas konkretus tikslas, jis yra pagrįstas ir yra žinomos bei teisingai įvertintos reikalingos pastangos, metas pradėti rinkti informaciją. ir štai čia dauguma žmonių daro klaidas. tai yra normalu turint galvoje kiekį visos klaidinančios informacijos, kuri egzistuoja interneto platybėse, žiniasklaidoje bei sklando prie pietų stalo ofisiuko dietologų būrelyje, kurio nariai drąsiai ir su pasipiktinimu deda riebų lygybės ženklą tarp baltyminio kokteilio ir steroidų. šiuo mitybos plano koregavimo proceso momentu žmonės prisirankioja įvairių nugirstų nuomonių, perskaitytų eilučių internete ir tv programos žurnaluose. tada ima jomis šventai tikėti bei aršiai ginčyti ir ginti prie pietų stalo su šeimos nariais. štai keli pavyzdžiai:

  1. angliavandeniai prieš miegą kaupia riebalus organizme.
  2. valgyti po šeštos valandos yra nesveika.
  3. sumuštinio duona eina tiesiai ant šiknos, o vištiena – į raumenis.
  4. grikių dieta yra nuostabus būdas pravalyti organizmą ir atsikratyti riebalų.
  5. norite sudeginti riebalų – eikite į pirtį.
  6. sportuokite apsijuosę celofaniniu maišeliu – neteksite riebalų greičiau.
  7. cardio degina raumenis – nesilieskite prie bėgtakio, nes prarasite savo bicepso apimtį po centimetrą per nubėgtą kilometrą.
  8. pakėlę štangą riebalus tuoj pat paversite raumenimis.
  9. sultys vietoj kolos yra žymiai sveikesnis pasirinkimas mums ir mūsų vaikams imant happy mealą mcdonalde.
  10. šviežiai spaustos 5 apelsinų sultys yra puiki pusryčių alternatyva.

visos šios nesąmonės yra giliai įsišaknijusios žmonių galvose ir kažkokiu būdu plinta it liaudies dainos apie karvių ganymą senais laikais kaime. žmonės jomis tiki, jų laikosi ir jaučiasi darydami ypatingai gerą darbą. tačiau pilvas kaip nekrito, taip ir nekrenta.

kritikuoti gali visi, bet ką gi aš pasiūlysiu, kad būtų geriau? o pasiūlysiu aš paprastą dalyką: reikia domėtis pagrindais. reikia skaityti ir rinkti informaciją apie tai, kaip veikia kūnas. kokie yra organizmo pagrindiniai energijos šaltiniai. kaip ta energija yra kaupiama, kaip panaudojama. kas vyksta, kai jos trūksta, kas vyksta, kai jos yra per daug. koks maistas labiausiai tinka vienokiai ar kitokiai fizinei veiklai. kaip vyksta riebalų degimas. kaip širdies darbas susijęs su fiziniu krūviu bei įvairiomis jo formomis. būtent sustiprinęs savo žinias pagrinduose žmogus įgaus gebėjimą pats mąstyti ir susidėlioti mitybą sau pagal save, o ne nueiti į internetą ir į google paieškos laukelį užduoti klausimą

ką valgo arnoldas?

ir aklai sekti rastą planą. yra begalės skirtingų strategijų, kurios veikia apeliuodamos į tuos pačius principus. domėkitės principais. domėkitės ne idėjos realizavimo būdais, kurių yra begalės, o pačiomis idėjomis, kurios yra universalios. ką aš turiu galvoje? paprasčiausias pavyzdys – riebalinio audinio mažinimas organizme. kas yra to pagrindas? energijos deficitas. kaip sukurti energijos deficitą? yra begalės būdų, kaip jį sukurti. ir svorio atžvilgiu visai nesvarbu, ar jūs valgysite prieš miegą, ar ryte, ar vieną kartą dienoje, ar aštuonis kartus po brokolį bei gabalėlį vištos. nesvarbu, ar sportuosite alkani, ar prisivalgę. taip, tai gali turėti įtakos jūsų sveikatai ar bendrai savijautai, miego kokybei ir taip toliau. tačiau jeigu kalbame tik apie riebalų deginimą, energijos deficitas yra to esmė. turite kalorijų (energijos) deficitą – turite riebalų mažėjimą. taigi, pagrindai yra kelias į geresnį supratimą ir gebėjimą mąstyti savo galva. kaip tai padės laikytis plano? paprastai: turite žinias – žinote kelią. tai sumažins tikimybę, kad nugrybausite į grikių dietą ir po penkių dienų nebegalėdami į juos pažiūrėti suvalgysite didelę picą ir kubilą ben and jerry’s ledų desertui.

4. žinių taikymas

įsisavinę pagrindus galite imtis ieškojimų. ne banalių programų ieškojimų, o savo ieškojimų. tai yra metas bandyti dalykus ir taikyti įsisavintas žinias. dabar jau yra metas rūpintis pagrindinių principų realizavimo būdais ir jų priderinimais sau. vienam žmogui galbūt labai tinka laikino badavimo mitybos būdas, kai tuo tarpu kitas nori valgyti po mažai ir dažnai. išmėginkite viską ir nekreipkite dėmesio į nuomones internete, teigiančias, kad kažkokia strategija yra niekam tikusi, o kita, autoriaus propaguojama, yra aukso luitas. mėginkite skaičiuoti gramus, mėginkite juos ignoruoti. taip pat galima bandyti sekti angliavandenių, riebalų bei baltymų kiekius. šis procesas gali būti palyginamas su batų poros išsirinkimu iš didelės krūvos. vietoje to, kad pasiimtumėte bet kurią porą, apsiautumėte batus ir bandytumėte koreguoti savo žingsnį taip, kad kojos netrintų, geriau pradžioje pritaikykite savo turimas teorines žinias ir išsirinkite iš krūvos batų tą porą, kuri labiausiai tinka jums. kai mitybos planas bus optimizuotas pagal individualius poreikius, bus žymiai lengviau jo laikytis ir tikimybė nukrypti ženkliai sumažės.

5. pastovumas

tai yra esmė. išlaikykite pastovumą pagrindų lygyje. taip, svarbu eksperimentuoti ir bandyti suprasti, kas jums tinka labiausiai, kaip ir minėjau anksčiau. tačiau tai yra visai kas kita. eksperimentuojant labai svarbu išlaikyti pastovumą pagrinduose. iliustruoti galėčiau tuo pačiu svorio metimo pavyzdžiu. norėdami atsikratyti nereikalingų riebalų jūs žinote, kad turite susikurti energijos deficitą. galite bandyti begalę skirtingų priemonių šiam principui realizuoti, tačiau būkite pastovūs su pačiu principu – išlaikykite tą deficitą. norėdami nukeliauti iš vilniaus į kauną jūs suprantate, kad reikia judėti. jūs galite bandyti eiti pėsčiomis, važiuoti mašina, traukiniu, skristi lėktuvu, važiuoti motociklu ar dar kažkokiu kitu būdu judėti. šio pavyzdžio atveju judėjimas yra principas arba idėja, o pasirinkta transporto priemonė yra to principo arba idėjos realizavimas. tikiuosi kad man pavyko perteikti savo mintį šiais pavyzdžiais.

išvados

pagrindinė mintis, kuria noriu pasidalinti, yra tokia: kai tik suprasite žaidimo taisykles ir susikursite savo individualią strategiją, o ne aklai seksite apfotošopinto kačioko patarimus iš žurnalo, žaisti ir laimėti taps žymiai paprasčiau. verta investuoti laiką į taisyklių skaitymą ir strategijų kūrimą – tai duos jums tvirtesnį ir patikimesnį rezultatą su mažiau nukrypimų į šonus.

remigijus

Posted In

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.